Házirend

I. Általános szabályok



1. A HÁZIREND célja, hogy meghatározza a tulajdonoskőzösség, valamint a Társasházban tartózkodó személyek magatartásának azon alapvető szabályait, amelyek az együttéléshez szükségesek és előírja a ház rendeltetésszerű használatára, állagának megóvására szolgáló követelményeket.
2. A HÁZIREND kidolgozásának alapját a vonatkozó, érvényes jogszabályok, az Alapító Okirat és Szervezeti_Működési Szabályzat képezik.
3. A HÁZIREND-ben foglaltak betartása a tulajdonosközösség minden tagpára és az ingatlant állandóan, vagy ideiglenes jelleggel használó személyekre nézve, a HÁZ nyugalmának és rendeltetésszerű használatának érdekében.

II. A Társasház rendje, használata

1. A saját tulajdonú ingatlanrészeket annak tulajdonosa, vagy bérlője rendeltetésének megfelelően, szabadon használhatja.
2. A közös tulajdonú ingatlanrészek közös helyiségeinek használatáról és hasznosításáról a közgyűlés többségi határozata dönt.
3. A lakások előtti folyosókon, a lépcsőházakban bútort, közlekedési eszközöket (motor, kerékpár) különféle berendezési tárgyakat, melyek a szabad közlekedést, takarítást akadályozzák, tárolni TILOS !
4. A lakóépületben a napszaktól függetlenül tartózkodni kell mások nyugalmát zavaró magatartástól, tevékenységtől! Ennek érdekében az alábbiakat kell figyelembe venni:
a./ rádió, TV és videó, stb. csak másokat nem zavaró hangerővel működtethető,
b./ hangszeres gyakorlás de.09-12, du.16-18 óra között folytatható,
c./ erős zajjal üzemelő munkagépek hétköznapokon 08- 19 óra, szombaton 09-16 óra között használhatók. Vasárnap és munkaszüneti napokon az ilyen gépek, berendezések működése TILOS !
d./ zajjal vagy a közösséget zavaró egyéb hatásokkal járó felújítási, átalakítási munkák az előző pontban leirt időhatárok betartásával végezhetők!
5. A tulajdonosok, bérlők, látogatók kötelesek a minden napszakban a bejárati kapukat zárva tartani

III. A Társasház tisztasága

1. Mindenkinek kötelessége ügyelni a HÁZ tisztaságára, rendjére, állagának megóvására. A közösségnek okozott károkat a rongáló minden esetben köteles megtéríteni!
2. A háztartási hulladéknak nem minősíthető anyagok, pl. átalakítás, felújítás során keletkező törmelék, nagyobb mennyiségű papír, stb., elszállításáról a tulajdonos vagy bérlő köteles gondoskodni ! Ennek elmulasztásából keletkező költségeket(esetleges bírságot is) annak okozója köteles megtéríteni!
3. A Társasházból az utcára különböző tárgyakat, cigarettacsikket kidobálni, illetve kiönteni TILOS !
4. Az erkélyen vagy ablak párkányán a növénytartó edények rögzítéséről, csurgás mentesítéséről gondoskodni kell, galambok és egyéb állatok megtelepedését meg kell akadályozni!
5. Csótány, svábbogár, rágcsálók stb. észleléséről értesíteni kell a közös képviselőt. A szükségessé váló rovarirtás esetén a lakásba való bejutás a Tulajdonosok érdekében ajánlatos és szükséges.
6. A háztakarító gondoskodik a közös használatra kijelölt helyiségek tisztántartásáról, naponkénti takarításáról. A ráccsal elkerített közös tulajdonú területek takarítása az ott lakókkal megbeszélés, egyezség tárgyát képezi, a közgyűlésen hozott határozatok keretein belül.

Kérjük a Tisztelt Tulajdonosokat, hogy figyeljenek a tisztaságra !

IV. A Társasház állagvédelme

1. A tulajdonosok a közös tulajdonú helyiségeket, berendezési tárgyakat, tartozékokat rendeltetésüknek megfelelően, gazdaságosan tartoznak használni, megóvni, esetleges eltulajdonításukat megakadályozni.
2. A társasházban (lakás, közös tulajdonú helyiségek egyaránt) iparszerű tevékenységet csak a közgyűlés határozatával lehet végezni.
3. Az épület közterületére néző homlokzatán, falfelületén hirdetés, reklám, ill. ezek elhelyezésére szolgáló berendezés a közgyűlés felhatalmazása alapján a szakhatóság, közös képviselő engedélyével lehetséges

V. Közös terület használata

1. A közös helyiségek (pl. szárítóhelyiségek) hasznalata, a használatban érintettek megegyezésén alapul, mely nem sértheti a HÁZIREND és a Tűzvédelmi Utasítás előírásait.

VI. Állattartás

1. Állatot: kutyát, macskát, madarat, stb. csak úgy szabad tartani, hogy az a tulajdonostársak (bérlők) nyugalmát, biztonságát ne zavarja.
2. A lépcsőházban kutyát csak pórázon megkötve, szájkosárral szabad vezetni. Az ebtartás alapvető szabályai előírják azt, hogy az eb tulajdonosa köteles ebét úgy tartani, hogy azok a házban ill. közvetlen szomszédságban lakók nyugalmát hangos ugatásával ne zavarja.
Amennyiben az ebtartók a vonatkozó előírásokat nem tartják be, azzal szabálysértést követnek el, melynek alapján az illetékes hatóságok (Polgármesteri Hivatal Mezőgazdasági Osztály) a szükséges intézkedéseket kénytelenek lesznek megtenni.
Az állatok okozta szennyeződést az állattartó köteles azonnal eltakarítani! Az állatok okozta esetleges károkért az állattartó felelős.
3. Vadon élő állatok (pl. galambok) etetése, ezáltal az épülethez való szoktatása tilos, szabálysértési eljárást von maga után.

VII. Szabálysértés

1. Szabálysértést követ el az aki a Társasház HÁZIREND-jében foglalt előírásokat megszegi
2. A szabálysértést elkövetőkkel szemben a vonatkozó jogszabályok (Főv. T. rendelete a lakóépületek, ingatlanok házirendjéről 7/1985.1.31.), a Társasházakra vonatkozó 1997. CLVÉ. törvény), a Társasház Alapító Okirata és Szervezeti - Működési Szabályzata adta lehetőségek figyelembe vétele mellette eljárás kezdeményezhető az esetnek megfelelő illetékes szervnél, a sérelmet szenvedő tulajdonos(ok), valamint a társasház közössége részéről.

VIII. Vegyes rendelkezések

1. A tulajdonosok a tulajdonukban lévő lakás bérbeadása esetén kötelesek a bérlő figyelmét felhívni a HÁZIREND-ben foglaltak betartására.
2. A jelenlegi lakástulajdonos köteles a közös képviselőnek az ingatlan eladását vagy bérbeadását bejelenteni.